Góry inne niż wszystkie – Karkonosze

Polacy przyzwyczajeni są do jednego górskiego kierunku, więc w czasie zimy oraz lata najczęściej kierują się w Tatry. Góry zatłoczone, oblegane, często niestety już ze zniszczonymi i zaśmieconymi pieszymi szlakami. Miłą odmianą może się więc okazać wyprawa w Karkonosze, które nie tylko są linią graniczną między Polską i Czechami, ale posiadają niepowtarzalny, fantastyczny klimat czystej natury. Turystów jest tu kilkakrotnie mniej, a wychodząc na szlak rankiem można przez całą drogę nie natknąć się na żadnego innego piechura.

Niepowtarzalny klimat

W przeciwieństwie do południowych pasm górskich, Karkonosze są jeszcze stosunkowo mało znane przez turystów uprawiających turystykę pieszą. W dużej mierze w górach tych toczyło się raczej życie uzdrowiskowe – w wielu karkonoskich miejscowościach znajdują się bowiem lecznicze źródła, przy których powstają ośrodki medyczne i sanatoria. W większości przypadków więc baza noclegowa oparta jest właśnie na nich, co jednak nie oznacza, że brakuje tu pensjonatów, hoteli czy kwater prywatnych przeznaczonych dla zwykłych turystów. Z rozrywek oferowanych przez Karkonosze bardzo często korzystają również duże zorganizowane grupy, wycieczki szkolne, obozy młodzieżowe, kolonie dla dzieci, ale i osoby przyjeżdżające tu na integrację i imprezy firmowe. Karkonosze nie są wybitnie wysokimi górami, duża liczba szlaków prowadzi łagodnie po zboczach wzniesień lub w dolinach, dlatego przyjazd tutaj polecany jest osobom starszym, ale i tym, których kondycja nie pozwala na zdobywanie wysokich tatrzańskich szczytów.

Rezerwat przyrody

Jak można przypuszczać, mikroklimat górski sprawia, że powstał tu jeden z najstarszych polskich parków narodowych o ściśle strzeżonym charakterze. Wejście na wiele szlaków wiąże się więc z opłatami, dodatkowo trzeba pamiętać o poszanowaniu przyrody, co niestety dla wielu turystów jest sporym problemem. Pensjonaty, hotele oraz campingi i pola namiotowe, gdzie można wynająć atrakcyjne noclegi w Karkonoszach (serwis meteor) , leżą więc zazwyczaj poza terenem parku narodowego – a te mieszczące się na jego obszarze obwarowane są dodatkowymi restrykcjami dla turystów. Warto również pamiętać, że rozbijanie obozów i biwakowanie na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego jest absolutnie zabronione. Jeśli planujemy nocować na szlakach, trzeba to zrobić w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach lub po prostu w schroniskach.

Selewiski

View more posts from this author
One thought on “Góry inne niż wszystkie – Karkonosze
  1. Wojtek8

    Jest coś takiego w Karkonoszach, nie umiem dokładnie opisać co to takiego, ale to wyjątkowe miejsce. Mnie tutaj zawsze mija zmęczenie i znajduję rozwiązania swoich problemów, chętnie tam jeżdżę nawet na weekend

     
    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>