Łeba – ogólne informacje

Łeba to doskonale znana w Polsce miejscowość położona nad Bałtykiem, na Wybrzeżu Słowińskim, w województwie pomorskim. Jest to niezwykle popularne wśród turystów nadmorskie miasto.

Oczywiście przede wszystkim warto odwiedzić Łebę ze względu właśnie na dostęp do morza. Do dyspozycji turystów pozostają tutaj trzy kąpieliska: przy plaży „A”, przy plaży „B” i przy plaży „C”. Niedaleko tych plaż znajdziemy liczne pokoje gościnne, które oferują wygodne i niedrogie noclegi. Łeba to miejsce, w którym szczególnie mocno dba się o ochronę przyrody. Na zachód od miasta znajduje się Słowiński Park Narodowy, w którym możemy zobaczyć przede wszystkim Jezioro Łebsko i Gardno oraz słynne ruchome wydmy. Wybierając się na wschód, trafimy do Jeziora Sarbsko oraz Rezerwatu Przyrody Mierzeja Sarbska, gdzie z kolei ujrzymy zalesione wydmy, pokrywające mierzeję oddzielającą Bałtyk od jeziora. Wysokość tamtejszych wydm dochodzi nawet do 24 metrów. Na terenie Łeby aktywnie działa również program Natura 2000 https://pl.wikipedia.org/wiki/Natura_2000, w ramach którego ustanowione zostały obszary specjalnej ochrony ptaków (Przybrzeżne Wody Bałtyku oraz Ostoja Słowińska), a także obszary specjalnej ochrony siedlisk (Mierzeja Sarbska i również Ostoja Słowińska).

W kwestii zabytków warto wymienić w pierwszej kolejności jedyny wpisany do rejestru zabytków obiekt, czyli Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jest on zbudowany w stylu barokowym, z wieżą szachulcową (składa się z drewnianego szkieletu, wypełnionego słomą i gliną) i pochodzi z XVII wieku. W okolicznych wsiach szczególnie warte uwagi są zabytki kultury Słowińców. W samej zaś Łebie znajdziemy jeszcze piękny kanał portowy, liczne stare domki rybackie nad kanałem portowym oraz pozostałości murów gotyckiego kościoła świętego Mikołaja z XIV wieku (który został zniszczony przez sztormy 200 lat później).

Dla wszystkich tych, którzy lubią bardziej aktywny wypoczynek, bez wątpienia doskonałym pomysłem będzie wybranie się między innymi do stacjonujących latem w Łebie dwóch lunaparków (jeden znajdziemy przy kanale portowym, drugi – przy stacji kolejowej), parku dinozaurów, który otwarto w 2010 roku oraz Labirynt Park Łeba czyli największego labiryntu trójwymiarowego w Polsce.

Co roku w te okolice przyjeżdża rzesza turystów. Stąd też bardzo starannie przygotowane zaplecze turystyczne z pokojami w przystępnych cenach: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,leba,0.html, kąpieliska, lunaparki oraz liczne restauracje. Dobre zaplecze sprzyja poznawaniu tych pięknych miejsc w Polsce.

Selewiski

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>