Mierzeja Helska

Mierzeja Helska to obszar na północy Polski, na którym mieszczą się trzy znane nadmorskie kurorty: Jastarnia, Hel i częściowo Władysławowo. Na samej granicy ze stałym lądem leży bardzo chętnie odwiedzane przez turystów Władysławowo. W mieście znajdziemy aż pięć kąpielisk, jest to zatem doskonałe miejsce do spędzenia letniego urlopu, jeśli chcemy odpocząć na plaży, kąpać się w morzu i opalać. Jeśli chcielibyśmy zaś zapewnić sobie troszkę więcej wrażeń, warto wybrać się do tutejszego Lunaparku Sowińskiego, w którym można przejechać się na gokartach lub podziwiać panoramę miasta z widokowego młyna. Stąd organizowane są także przejażdżki „ciuchcią” po szosie Władysławowo-Jastrzębia Góra. Ciekawy jest również Ocean Park, w którym możemy zobaczyć modele większości ssaków morskich w ich naturalnych rozmiarach – w tym płetwala błękitnego mierzącego aż 34 metry!

Jeśli interesują nas obiekty z czasów II wojny, spodoba nam się w Jastarni i Helu. Jako że Jastarnia należała do Rejonu Umocnionego Hel, możemy tam zobaczyć Ośrodek Oporu, czyli ukryte w lesie cztery schrony: „Saragossa”, „Sęp”, „Sabała” i „Sokół”. Poza tym istnieją tu również ruiny poniemieckich instalacji przeciwlotniczych oraz Skansen Fortyfikacji z 1939 roku. Jeśli zaś chcemy zobaczyć po prostu historyczne budynki, warto przejść się do zabytkowej chaty rybackiej, która została zbudowana z fragmentów rozbitych okrętów oraz przejść się po okolicy portu, w której nie brakuje licznych modernistycznych domów i pensjonatów. W Jastarni znajdziemy jeszcze więcej kąpielisk niż we Władysławowie – bo aż sześć.

Na Helu zaś mieści się Muzeum Obrony Wybrzeża [helmuzeum.pl/], czyli jeden z ciekawszych polskich zespołów umocnień, ciągnący się od Kuźnicy po Cypel. Muzeum mieści się w wieży kierowania ogniem oraz w stanowisku artyleryjskim potężnej baterii Schleswig-Holstein. Poza tym, warto także odwiedzić Muzeum Rybołówstwa. Przejedziemy się tam również Helską Kolejką Wąskotorową. Dobrym pomysłem będzie także wybranie się do helskiego portu oraz na ulicę Wiejską, czyli najsłynniejszy tamtejszy deptak z ciekawymi, zabytkowymi domkami. Na Helu jest także jedyne w Polsce fokarium, w którym możemy podziwiać foki szare. Jest ono częścią Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Na nadbrzeżu zaś stoi najstarszy zachowany polski okręt – legendarny „Batory”.

Na Mierzei Helskiej istnieje również bardzo bogata baza noclegowa [meteor-turystyka.pl/noclegi,polwysep-helski,58.html]. Liczne pensjonaty, domy wczasowe oraz prywatne kwatery oferują noclegi. Półwysep Helski zaś zapewnia nam niezliczoną ilość rozrywek.

Selewiski

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>