Most im. Legionów J. Piłsudskiego w Płocku

Szukając dobrego miejsca na urlop warto, poza klasycznymi wypoczynkowymi miejscowościami, rozważyć miasta mniej znane turystycznie, ale za to oferujące atrakcje niedostępne w nadmorskich, czy górskich kurortach. Jednym z takich miast, z ciekawą historią, licznymi zabytkami, teatrem, stadionem piłkarskim, muzeami jest Płock. Jeśli wybierzemy się tutaj na wypoczynek (więcej info dla turystów), możemy być pewni, że na urlopie nie tylko odpoczniemy, ale także poznany fascynujące miejsce i ludzi.

Płock to jedno z wielu polskich miast, leżących nad Wisłą, która to dzieli miasto na dwie część. Główna część miasta leży na prawym brzegu Wisły, na lewym natomiast są zlokalizowane tylko cztery dzielnice. Prawy i lewy brzeg rzeki połączony jest dwoma mostami, z czego most im. Legionów J.Piłsudskiego jest mostem zabytkowym i odwiedzając Płock warto go zobaczyć.

Most im. Legionów J. Piłsudskiego to most żelazny, drogowo-kolejowy, wspierający się na 8 filarach, wybudowany w latach 1937-1938. Możliwe było tak szybkie wybudowanie mostu tylko dlatego, że w jego budowie brały udział dwie firmy. Każda zaczęła budowę mostu ze swojego brzegu i spotkały się z pracami w jego środku. W momencie ukończenia był to najdłuższy most w Polsce. Już w roku po zakończeniu budowy – czyli w 1939 roku, dwa przęsła mostu zostały zniszczone przez polskie oddziały. W roku 1943 przęsła te zostały odbudowane przez okupanta, natomiast dwa lata później wojska niemieckie podczas ucieczki zniszczyły niemal 60% mostu. W wyniku tego Płock został pozbawiony jedynego mostu, a łączność między brzegami rzeki możliwa była dzięki statkom Smolka i Wodnik, a także mniejszym łodziom i pontonom. Most został odbudowany dopiero w latach 50-tych ubiegłego wieku. W roku 2012 nazwa obiektu uległa drobnej korekcie – pierwotna nazwa Most im. Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego, zmieniono na Most Legionów Józefa Piłsudskiego.

To, co wyróżnia go w Płocku od innych tego typu budowli w kraju, to 8 metrowa różnica poziomów między jego przyczółkami. Z tego też względu, każde przęsło mostu jest zaprojektowane indywidualnie i ma inne parametry.

Selewiski

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>