Pieniny alternatywa wśród innych pasm górskich

Pieniny to obok Karkonoszy i Tatr najczęściej odwiedzane pasmo górskie w Polsce. Nie ulega wątpliwości, że wspaniale rozbudowane zaplecze kwaterunkowe Pienin (noclegi Pieniny z meteora) i zaplecze gastronomiczne, które są nastawione nawet na najbardziej wybrednych turystów przyciąga tutaj z roku na rok coraz większą liczbę chętnych na aktywny wypoczynek.

Zalesione góry, mnóstwo szlaków dla wielbicieli pieszych wędrówek, słoneczne polany i stada dzikich zwierząt to wręcz wizytówka tej partii kraju. Na weekendowy wypoczynek lub na długo wyczekiwany urlop przybywają tu turyści ze wszystkich części Polski. Nie dzieje się tak bez powodu.

Niesamowita uroda okolicznej przyrody, a także ogromne bogactwo różnorodnych gatunków roślin dało początek utworzeniu parku narodowego na terenie Pienin. Pierwotnie zakładano, że obszar chroniony powstanie jeszcze przed wojną, ale niestety tak się nie stało. Pienińskie Park Narodowy utworzono dopiero w roku 1955. Obejmuje on całe mnóstwo przepięknych łąk widokowych, a w lokalnych lasach rosną jodły, buki i oczywiście legendarne jawory. Bardzo ciekawym elementem tego miejsca są również bez wątpienia reliktowe lasy sosnowe, które można spotkać w nieco wyższych partiach gór. Dzięki raczej małemu zasileniu samych górskich grzbietów, ze szczytów Pienin roztaczają się nieziemskie wręcz widoki, między innymi na Tatry, Spisz, czy pobliskie Gorce. W pogodny dzień można również dostrzec odległe góry Pilska oraz Babią Górę. W Pienińskim Parku Narodowym kilka lat temu znaleziono nawet ślady życia człowieka pochodzące sprzed 50 tys. lat p. n.e. W jaskini w Obłazowej archeolodzy odkryli ludzką kość, którą stanowił paliczek człowieka neandertalskiego. Było to wydarzenie na skale europejską.

Pewne jest to, że Pieniny stanowią fantastyczny kierunek zarówno dla grup znajomych jak i rodzin z dziećmi. Każdy wczasowicz znajdzie tu dla siebie jakąś rozrywkę lub swoją własną oazę spokoju z dala od miejskiego zgiełku i codziennych obowiązków. Pieniny to świetna alternatywa dla mocno ostatnio promowanych Bieszczad. Nie są z pewnością tak odcięte od świata, ale na pewno zachęcają ciszą i spokojem rozległych łąk i nieskończonych lasów.

Selewiski

View more posts from this author
2 thoughts on “Pieniny alternatywa wśród innych pasm górskich
  1. Norbi

    Nie miałem pojęcia, że w Pieninach znaleziono kość człowieka sprzed pięćdziesięciu tysięcy lat przed naszą erą – WOW!

     
    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>