Rowy: pomiędzy Łebą a Ustką

Rowy znajdują się na Wybrzeżu Słowińskim pomiędzy Łebą a Ustką. Miejscowość należała do Polski już od czasów Mieszka I aż do XIII wieku. Pod względem kościelnym Rowy należały do biskupstwa w Kołobrzegu, które w 1000 roku założył Bolesław Chrobry. Pierwsze wzmianki o nich pojawiły się w źródłach z 1282 roku. Istnieją również dowody archeologiczne i znaleziska, które potwierdzają, że tereny na których znajduje się dziś miejscowość były zamieszkane już w czasach prehistorycznych. W wieku XIV w Rowach został wybudowany pierwszy kościół. Dużą ciekawostką na jego temat jest to, że aż do 1799 roku wygłaszano w nim kazania w języku słowiańskim. Nazwa „Rowy” została urzędowo ustalona dopiero w 1947 roku.

Kiedyś była to głównie osada rybacka, obecnie Rowy to przede wszystkim znana nadmorska wieś letniskowa, która oferuje dużo typowych dla wybrzeża atrakcji. Przybywa tu wielu turystów, dlatego też w miejscowości powstały liczne obiekty oferujące zakwaterowanie (Rowy noclegi – spis) przyjmują gości i zapewniają im noclegi.

Rowy posiadają dwa kąpieliska morskie: Rowy Wschód i Rowy Zachód. To wschodnie obejmuje 200 metrów linii brzegowej i ma jedno zejście na plażę. Zachodnie kąpielisko jest o wiele większe – obejmuje 400 metrów i posiada aż cztery zejścia. W miejscowości znajduje się także niewielki port rybacki, w którym możemy się z bliska przyjrzeć trudnej pracy rybaków. Na zachód od wsi możemy podziwiać imponujące wybrzeże klifowe, a na wschód wspaniałe ruchome wydmy Słowińskiego Parku Narodowego, który rozciąga się również na wschód od osady. Zachodnia część Rowów znajduje się zaś na obszarze chronionym Pas Pobrzeża na Wschód od Ustki.

Znajdziemy tu także ciekawe zabytki. Jednym z nich jest XIX-wieczny neoromański kościół pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła. Zbudowano go z granitowego kamienia. Obecnie budowla znajduje się w rejestrze konserwatorskim. W Rowach zobaczymy także dawne wzgórze cmentarne, które już od lat 50. XX wieku nie pełni funkcji cmentarza – nastąpiło to w wyniku powojennych zmian. Chowano na nim nie tylko mieszkańców wioski, ale także poległych marynarzy ze statków, które rozbiły w okolicy Rowów i Dębiny. W miejscowości znajdują się także pozostałości dawnej rezydencji typu motte. Gródek leży nad jeziorem Gardno.

Selewiski

View more posts from this author
2 thoughts on “Rowy: pomiędzy Łebą a Ustką
 1. zbyszko dulski

  Nazwa może nieco śmieszna, ale miejsce jak najbardziej ładne i warte odwiedzenia, także jak ktoś nie był to polecam

   
  Reply
 2. zbyszko dulski

  Nazwa może nieco śmieszna, ale miejsce jak najbardziej ładne i warte odwiedzenia, także jak ktoś nie był to polecam

   
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>