Rzeka Olszanka i wodospad w Uhercach Mineralnych

Z magicznej Zawoi [do przypomnienia na blogu], jedziemy w kolejne, ciekawe przyrodniczo miejsce. Uherce Mineralne to miejscowość położona w Kotlinie Uherczańskiej, nad rzeką Olszanką. W latach 1977-1981 nazywała się Nowa Wieś. Ze względu na to, że zajmuje obszar dużej obwodnicy, stała się tylko miejscowością przejezdną, a wielka szkoda, gdyż jest tam dużo ciekawych miejsc do zwiedzania, jak i sporo pomników przyrody. Dlatego też warto zostać tam na kilka dni, rezerwując nocleg [np. tu: meteor] w jednym z miejscowych obiektów i cieszyć się pięknem okolicznej przyrody.

Jednym z ciekawych punktów, znajdujących się nad rzeką Olszanką, tuż przy obwodnicy, jest wodospad w Uhercach, jeden z dwóch prawobrzeżnych dopływów Sanu, pomnik przyrody, powstały w wyniku erozyjnej działalności wód płynących. Jest najszerszym wodospadem w całym regionie bieszczadzkim, a jego średnia długość od brzegu do brzegu wynosi aż 38 m, a wysokość liczona od lustra wody to 2,5-3 m, co jest bardzo imponujące jak na warunki bieszczadzkie. Na samym dole znajduje się obryw skalny, czyli początek odsłonięcia fliszu karpackiego. Właśnie w tym miejscu można zobaczyć, jak zbudowane są Bieszczady. Owa część Karpat w większości ma budowę fliszową, czyli przeważają łupki i piaskowce, a po przeciwnej stronie znajduje się piaszczysta plaża, na której osiada materiał zniesiony przez rzekę.

Ciekawym elementem wodospadu jest głębia u podnóży wody, czyli tak zwany kocioł eworsyjny [o czym więcej na tej stronie]. Liczy sobie około 2 metry wysokości, choć tak naprawdę wysokość ta jest zależna od obecnego stanu wody. Kilkadziesiąt lat wstecz kocioł był znacznie większy i głębszy, ale został niestety stłumiony przez dużą powódź w 1980 roku. Wtedy to rzeka Olszanka zalała całą dolinę, niszcząc wszystko, co napotkała na swej drodze.

Jeśli chcemy wybrać się na wycieczkę w celu zobaczenia wodospadu, najlepiej jest iść trasą „W Krainie Bobrów”. Sam szlak jest dobrze oznaczony i bez problemu dojdziemy do wyznaczonego celu. Najlepiej jest zacząć wędrówkę od kościoła w Uhercach Mineralnych, gdzie po drodze będziemy mogli zobaczyć wiele ciekawych pomników przyrody, w dolinie także rozpoczyna się granica pomiędzy dwoma watahami wilczymi, których jest pełno w całym regionie bieszczadzkim.

Innym sposobem na dotarcie do wodospadu jest rozpoczęcie wędrówki od strony obwodnicy, w miejscowości Rudenka, gdzie skręcamy w prawo obok wielkiego zakładu „Prohanbud” i idąc wzdłuż torów kolejowych, docieramy do pomnika przyrody nieożywionej.

Selewiski

View more posts from this author
4 thoughts on “Rzeka Olszanka i wodospad w Uhercach Mineralnych
 1. Dominika/wa-wa

  Trasa nad wodospad musi być piękna, jestem w trakcie planowania wycieczki z dziećmi i zastanawiam się nad tą miejscowością.

   
  Reply
 2. Dorotiss

  Dominika – naprawdę wart jechać do Uherzec Mineralnych – byłam tam dwa lata temu z dzieciaczkami i wszyscy byliśmy zachwyceni.

   
  Reply
 3. Jowita

  Uherce są piękne i na pewno nie będziecie żałować tej decyzji, a i nocleg dla grupy znajdziecie bez problemu.

   
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>