Solina – wakacyjna kraina

Wyprawa w Bieszczady to obecnie jeden z najciekawszych kierunków wakacji czy nawet weekendowych wypadów. To magiczne pasmo górskie, które swoją legendę zbudowało na niedostępności i surowości tutejszego krajobrazu obecnie staje się bardzo ważnym punktem na turystycznej mapie Polski. Dla wielu osób Bieszczady to jednak przede wszystkim jedno słowo – Solina. Noclegi Solina gwarantuje dla każdego i to nie tylko na odpoczynek, ale wraz z pięknymi widokami oraz z ciszą tak potrzebną jako odskoczna od wszelkich hałasów współczesnego świata.

Nad Soliną…

Miejscowość stała się sławna przede wszystkim za sprawą Jeziora Solińskiego, które jest dziełem człowieka. Jest to też niewątpliwie turystyczne serce Bieszczad. Wokół jeziora powstało bardzo wiele miejscowości, które swoje główne źródło utrzymania mają właśnie dzięki odwiedzającym to miejsce. Jezioro Solińskie to ogromny akwen, którego linia brzegowa osiąga blisko 150 km. Wchodząc w odnogę Sanu rozlewa się na ponad 27 km długości i blisko 16 km w ciągu rzeki Solinka. Jest to jednocześnie jezioro górskie. Co ciekawe występują tu formacje, które uzyskały nazwę solińskich fiordów. Już sama możliwość podziwiania tego jeziora jest wystarczającym magnesem na turystów. Trzeba jednak pamiętać, że jeziora nie można objechać samochodem. Spacer również może nie być najlepszą formą poznawania okolicy z uwagi na długość linii brzegowej. Idealną opcją jest opłynięcie jeziora, co umożliwiają liczne statki wycieczkowe. Dzięki tej formie podziwiania Jeziora Solińskiego możliwe jest poznanie wszystkich tajemniczych zakątków akwenu.

Warto wykorzystać każdą porę roku by podziwiać wręcz malownicze pejzaże solińskich fiordów. Dla osób cieniących sobie niezależność istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu do pokonywania jeziora dzięki sile własnych mięśni. Cały obszar jeziora jest uznany za strefę ciszy. Natomiast po samym jeziorze można poruszać się tylko sprzętami, które nie posiadają silnika spalinowego. Zapora w Solinie to doskonały przykład techniki. Jest to największy tego typu obiekt w Polsce. Na jego koronie, która ma szerokość 9 metrów swobodnie można spacerować i podziwiać z jednej strony piękny akwen, a z drugiej przepaść, na której dnie znajduje się elektrownia. Korona zapory nazywana jest często bieszczadzkimi Krupówkami, co wynika z faktu ogromnego zainteresowania turystów tym deptakiem.

Selewiski

View more posts from this author
One thought on “Solina – wakacyjna kraina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>