W Zawoi cofniecie się w czasie

Wielu turystów jest zdania, że będąc w Zawoi, można poczuć się tak, jakbyśmy się cofnęli w czasie. Wiele budynków przypomina nam o dawnych czasach, które są naprawdę odległe. Tu obyczaje i obiekty z kilku wieków wstecz nie są wspomnieniem. Kształtują one natomiast krajobraz i tutejszą rzeczywistość.

Zabudowań starego typu jest tu naprawdę wiele. Praktycznie w każdej części tej miejscowości znajdziemy jakiś zabytkowy, stary już obiekt, budynek. Przykładem są piwnice, w których dawniej trzymano zimowe zapasy jedzenia. W Zawoi znajduje się również bardzo ciekawy skansen Józefa Żaka. Jest to prawdopodobnie najpopularniejsze miejsce w tej miejscowości. Skansen ten nie jest zbyt duży, jednak i tak wart jest zobaczenia. Znajdziemy tutaj na przykład dwie chaty. Jedna pochodzi z roku 1910, a druga z 1920. W jednym z budynków jest przepiękna i interesująca wystawa dotycząca tego regionu. W skansenie mamy jeszcze jeden budynek, a jest nim mianowicie chata pochodząca z lat 1802-1815. Jest ona największą atrakcją. Obiekt ten jest miejscem, które musi odwiedzić każdy, kto tylko znajdzie się w Zawoi. W innym przypadku nasza wycieczka do tej miejscowości nie będzie miała sensu.

Zawoja jest znana również dlatego, że w roku 1969 miała tu miejsce katastrofa lotnicza. Rozbił się samolot polskich linii lotniczych LOT, a dokładnie miało to miejsce 2 kwietnia wspomnianego już roku. Na pokładzie były 53 osoby. Niestety wszystkie zginęły podczas katastrofy. Nigdy nie udało się stwierdzić, dlaczego samolot nagle zmienił tor lotu i rozbił się w tutejszych górach. Aby uczcić pamięć ofiar tego strasznego wypadku, umieszczono w miejscu katastrofy krzyż. Po kilkudziesięciu latach zdecydowano się również na ufundowanie pomnika w pobliżu krzyża, który będzie przypominał o osobach, które właśnie tego dnia zginęły. Wędrując po tutejszych górach, na pewno natrafimy na te miejsce. Warto je odwiedzić.

W Zawoi jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Nie jest to miejscowość znana w naszym kraju. Rzeczywiście coraz więcej turystów tutaj przyjeżdża, jednak i tak daleko jej do innych znanych wypoczynkowych miejscowości. Noclegi (➜meteor-turystyka.pl/noclegi,zawoja,0.html) to świetny wybór, jednak nie ma ich zbyt wielu, ponieważ baza noclegowa nie jest tu jeszcze zbyt dobrze rozwinięta. W przyszłości, jeśli turyści będą tu chętnie przyjeżdżać, zapewne ulegnie ona poprawie.

Selewiski

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>