Zabytkowa konkatedra w Kamieniu Pomorskim

Nie każdy ma chyba świadomość tego, że Kamień Pomorski, nieduże miasto na Pomorzu Zachodnim to miejscowość o bardzo interesującej historii. Dowodem na to, jak ważna była kiedyś ta pierwsza stolica Pomorza, są chociażby liczne zabytki. Wiele z nich pochodzi nawet z epoki średniowiecza. W mieście można odwiedzić zarówno obiekty świeckie, jak i sakralne.

Jednym z najciekawszych zabytków o charakterze sakralnym w mieście jest tutejsza konkatedra Najświętszej Marii Panny, św. Jana Chrzciciela i św. Faustyna biskupa, kiedyś kościół ten był katedrą diecezjalną. Od roku 2005 zarówno sama budowla, jak i otaczające ją budynki uznano za pomnik historii. To zdecydowanie jeden z ciekawych obiektów architektonicznych w całym Kamieniu Pomorskim, który powinien być punktem każdej wycieczki do tego pięknego miasta.

Tutejsza konkatedra jest naprawdę stara. Według danych historycznych została ufundowana w drugiej połowie XII wieku przez księcia Kazimierza I. Wcześniej znajdował się tutaj niewielki drewniany kościół. Pierwotnie nową świątynię zaczęto budować w klasycznym średniowiecznym stylu romańskim. W XIV wieku doszło do znacznych zniszczeń na skutek wojny, wtedy to zaczęto dobudować dalsze elementy w stylu gotyckim. Pod koniec XIV wieku kościół został wyposażony w pierwsze organy. Sama budowa został wreszcie ukończona w XV wieku. Z czasem świątynia przeszła na własność Pomorskiego Kościoła Ewangelickiego – ten stan rzeczy trwał aż do roku 1945. Przez lata dochodziło do licznych ingerencji w bryłę kościoła, W latach sześćdziesiątych XX wieku konkatedra została regotyzowana oraz w dużym stopniu odnowiona.

Kościół robi ogromne wrażenie także i dzisiaj. To monumentalny obiekt romańsko-gotycki z trzema nawami. Południowa fasada utrzymana jest w stylu gotyckim, co wiąże się z tym, że jest dość bogato zdobiona. Nad świątynią góruje blok wieżowy, który wybudowany został w roku 1934 – to element reprezentujący styl neogotycki. Oczywiście także wewnątrz świątyni można zobaczyć wiele przedmiotów przypominających o dawnych czasach.

Przed urlopem na Pomorzu dobrze byłoby dokonać rezerwacji noclegów. Fraza "noclegi Kamień Pomorski" [także i tutaj: meteor-turystyka.pl/noclegi,kamien-pomorski,0.html] pomoże znaleźć interesujące obiekty. Baza noclegowa miasta jest na tyle urozmaicona, że właściwie bez większych problemów można znaleźć obiekty o bardzo różnym standardzie. Często można dokonać rezerwacji online.

Selewiski

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>